Acknowledgements

GEOTN banner image

Thank you

154 Collective
3d Life Prints
5GNE
Aardman Animations
Accenture
Active Kidz
ADI
Advanced Manufacturing Research Centre
Afrodeutsche
Aidan Moesby
AKA
Alan Archibald Campbell Swinton
Alan Fenton
Alan Hart
Ali Elly
Alison Smithson
Amber Side
Amrit Kaur Singh
Amy Foster
Amy Johnson
Andra Miloiu
Andre Geim
Andrew Carroll
Andrew Dunn
Andy Burnham
Andy Lomas
Animmersion
Anita Jeram
Anna Lister
Anna Meredith
Anne Bronte
Anne Wood
ArtAV
Arthur Edward George
Arthur Ransome
Artizani
Assembly House
Atman Prakash
Atom Bank
Atomhawk
Axial Dance
Baghdaddies
balletLORENT
BALTIC Centre for Contemporary Art
Bank of England
Barbara Castle
Barbara Hepworth
Barbour
Barnardos Community Hub
Barnsley Football Club
Baxter, Woodhouse & Taylor
BBC
BeaconHouse Events
Beamish
Beat This
Becci Sharrock
Beccy Owen’s Pop-Up Choir
Becky Peack
Becky Unthank
Bell and Bullock
Ben Burville
Ben Houchem
Berghaus
Bernard Lovell
Blast Furness
Bloc Projects
Boff Whalley
Boiler Shop
Bradley Hemmings
Brick This: Professional Lego Artist
Brighter Sound
Burberry
Cameron Craggs
CANDO
Carliol House
Caro C
Catherine Bertola
Caustic Coastal
Cecilia Stenbom
Central Station
Chalk collective
Charles Grey (2nd Earl Grey)
Charles Sykes
Charlie Hardwick
Charlotte Bronte
Chi Onwurah
Chila Burman
Chris Bostock
Chris Butcher
Chris Newman
Chris Ofili
Chris Sharkey
Christopher Dresser
Ciaran Globel
CISCO
City Library
Clouston Group
Cluny 2
Cobalt Studios
Commoner’s Choir
Company Chameleon
Co-Musica
Conrad Dickinson
Co-Wheels
Cpt. James Cook
Craig Scott
Creative England
Creative Industries Federation
Crompton Lamps
Crowne Plaza
Curious
Curious Cargo
D6: Culture in Transit
Damien Hirst
Dan Fox
Dan Hett
Dan Walker
Dance City
Danny Walker & Meena Daneshyar
Darkstar
David Almond
David Hockney
David Mellor
de Havilland Propellers
Dean Moulding
Declan Colquitt
Deloitte
Derwent
Design Council
Design Manchester
Digital Catapult
Dimitar Ivanov
Discovery Museum
Dominic Wilcox
Dr Anne-Marie Imafidon
Dr Joanna Berry
Dr Marian Lopez
Durham University
Eadweard Muybridge
Ed Carter
EDF Renewables UK
Edward Barber
EEF
Elaine Holmes
Elizabeth Alker
Embroiderers’ Guild
Emily Bronte
Emily Davidson
Emily Hesse
Enigma Interactive
Equiwatt
ESL Group
Estelle Sylvia Pankhurst
Euro Hostel
ExplorAR
Fabric Lenny
Fairly Famous Family
FAR Community Centre Group
FatOut
Ferranti Limited
Field Music
Founded
Frank Hornby
Frank Styles
Frolicked
Future Homes
FutureEverything
Gamevy
Gateshead College
Gateshead Council
Gateshead Muslim Society
Geek Talent
GemArts
Genetics Institute
George Cayley
George Stephenson
George Stubbs
Glen Cutwerk
Glenn Brown
Go North East
Google
Grace Davies
Graham Massey
Granny Turismo
Grant Thornton
Graphene Lighting
Great North Children’s Hospital
Great Run Company
Greenfinger Folk
Greggs
Grey’s Monument
Grn Sportswear
Grubb Parsons and Co Ltd
Guildhall
Gunner House
Haiku Salut
Hammerhead
Hannah Fox
Hannah Swan
Harold Wilson
Heathly Street Sensors
Heber Tower
Hedgehog Lab
Helen Shaddock
Helen Sharman
Hemingway Design
Henna Asikainen
Henry Bowman Brady
Henry Freeman
Henry Moore
Her Majesty’s Government
Home Group
Hotspur Primary School
HSBC UK National Cycling Centre
Hunter Davies
Ibinabo Jack
Iliaria Spiga
In Harmony Liverpool
In Harmony Newcastle Gateshead
In Harmony Opera North
Incredible Edible
Infant Hercules Choir
Inflo
Ingrid Kristiansen
Innovate UK
Innovation SuperNetwork
Institute of Genetic Medicine
International Paint Ltd
Intu Eldon Square
Invisible Flock
Invisible Systems
IoD North East
Islington Mill
Ivor Wood
J. Casartelli & Son
J.R. Granville Exley
Jack Lowe
Jade Jones Hall
Jam Jar City Farm
Jam Jar Studios
James Clark
James Hargreaves
James Joule
Jane and Louise Wilson
Jane Snowball
Jane Weaver
Jasmine Cox
JDR Cables
Jessica Ennis Hill
Jessie Reid Crosby
Jill Knight
Jim Ghedi
Joanne Armitage
Joanne Tatham and Tom O’Sullivan
Jodrell Bank
John Charnley
John Cunliffe
John Dalton
John Hancock
John Harrison
John Henry Holmes
John Kay
John Kingston
John Lennon
John Smeaton
John Walker
John William (Jack) Alcock
Jolly Fisherman
Jon Sword
Jonathan Ive
Joseph Priestley
Joseph Swan
Joseph Wiper
Julie Hesmondhalgh
Karol Marketing
Kate Drummond
Kate Fox
Kate Rusby
Katherine Lambton
Kathleen Drew-Baker
Kathrine Switzer
Kathryn Tickell
Katie Steckles
Katy Anne Stamp
Kissed
KOMATSU
Konstantin Novoselov
Ladies of Midnight Blue
Laing Art Gallery
Lamasa Tech
Laurelle Kamara
Lauren Laverne
Lawnmowers Independent Theatre Company
Layers
Leighton Group
Lemn Sissay
Leonora Carrington
Lesley Garrett
LEVELZ
Life Science Centre
Linda France
Lit & Phil
Little Inventors
Live Theatre
LNER
Louise Wallwein
Lubaina Himid
M&S Bank
M14 Industries
MAADigital
Mackinnon & Saunders Animation Studios
Manchester City Football Club
Manchester She Choir
Manchester United
Mandy Wigby
Manoli Moriaty
Margaret Cavendish
Maria Carroll
Marjorie Prentice Saunders
Mark Fell
Mark Pain
Mark Sanders
Martin Green
Martin Lister
Martin O’Leary
Mary Griffiths
Matt Carroll
Mawson and Swan
Maximo Park
Mediaworks
Megan Giglia
Metro
MiCarePlan
Michael Dean
Michaela Cullen
Mind the Gap
Mitzi Cunliffe
Mixed Immersion
Motsonian
Mr Wilson’s Second Liners
MSP
Mush
Nadine Shah
Naho Matsuda
Nasty Women North East
National Gallery
National Graphene Institute
National Innovation Centre for Ageing
National Space Academy
NBS, The Old Post Office Gallery
Nemone
Nevill Holt Opera
NewBridge Project
Newcastle City Library
Newcastle Council
Newcastle Gateshead Initiative
Newcastle Innovation Centre of Ageing
Newcastle International Airport
Newcastle United Football Club
Newcastle United Foundation
Newcastle Univerity Open Lab
Newcastle University
Newtons Ladder
Nexus
NHSA
Nice Network
Nick Park
Nightmares on Wax
Nine Software
Norman Foster
Norman Stoller
North East Fund
North East Safety Boats
North Tyneside Steel Band
Northbourne Youth Initiative
Northern Design Centre
Northern Film and Media
Northern Power Women
Northern Proud Voices
Northern Stage
Northumbria University
Northumbria Water
NU-STEM
Offshore Renewable Energy Catapult
Oliver Hardy
Opera North
ORE Catapult
Ouseburn Farm
Ove Arup
Palmers Shipbuilding and Iron Company Hebburn on Tyne, Tyne & Wear, UK
Paper Jam Comics Collective
Parish Church of St Andrew
Pat Carroll
Paul Smith
Paula Radcliffe
Percy Shaw
Peter Higgs
Peter Moser
Peter Saville
Peter Smithson
Peter Woods
Phil Collins
Pif-Paf
PINS
Pirates of Menspants
Plungeboom
Podfo
Pontoon and Dock
Port of Tyne
Proctor and Gamble
Professor Danielle George
PWC
QuantuMDx
Quayside Inn
QuestUAV
R.S. Newall and Co
Rabindra Kaur Singh
Rachel Carr
Rachel E Millar
Rachel Unthank
Rafiki Jazz
Ralph Dinsley
Reaction Fireworks
Rebecca Levick
Reece Foundation
Reece Innovation
Reetso
Refract
Refugee Resettlement Service
Rejig – Meet, Make, Mend
Rene McBrearty
Richard DeDomenici
Richard Hamilton
Ridley Scott
RISE
Riverside Associates
Rob Appleby
Robert Stephenson
Robert Whitehead
Robertson
Robot Orchestra
Roisin Kerslake-Sim
Roisin Murphy
Roma Yagnik
Ron Dutton
Rosa Mota
Royal IHC
Royal Northern Sinfonia
RTC North
Ruth Mary Johnson
Ryan Gander
Ryder Architecture
Sage
Sage Gateshead
Sallyport Tower
Salts Textile Mill
Sara Lowes
Sarah Unwin
Sarah Yates
School of Physics and Astronomy at the University of Manchester
Science Museum
Seimens
Set of Drawers
Seven Bridges
Seven Stories: The National Centre for Children’s Books
Shaun Whitehead
She Drew the Gun
Shout Digital
Si Canaway
Side Gallery
Siemens
Sigourney Weaver
Simon Mckeown
Simone Ferrancina and Pierangel Scravaglieri
Sirkka-Liisa Konttinen
Skinny Pelembe
Skymagic (NEWSUBSTANCE)
Smallpeice Trust
Smart DS
SOKOL
Solar Capture Technologies
Sonia Hughes
Sophie Ashcroft
Sound Intervention
Southpaw Dance Co.
St James’ Park
St Mary’s Heritage Centre
St Nicholas Cathedral
Stagecoach
Stan Laurel
Stanley Chow
Star and Shadow
Stealing Sheep
Stefan Gec
Stenton Gilder Cycle Co. Ltd.
Steve Messam
Steve Rotherham
Sti James Knott Trust
Sunderland Software City
Susanna Lister
Tanni Grey-Thompson
Tea Ladies
Team Juice
Terry Farrell
Terry Nelson
TG Events
The Biscuit Factory
The Core
The Darkening
The European Regional Development Fund
The Floow
The Gala Big Band
The Gate
The GREAT Campaign
The Great Northern All Star Band
The Institute of Genetic Medicine
The Mining Institute
The Moss Troopers
The National Lottery
The NewBridge Project, Gateshead High Street
The Northern Powerhouse Investment Fund
The Poetry Exchange
The Royal Commission
The Royal Navy
The Royal Standard
The Secret Tower
The Time Bandits
The Urban Sciences Building
The Wilsons
The Young’uns
Theatre Royal
Thingumajig
Thinking Digital
Third Angel
This Girl Can
Thom Linley
Thought Foundation
Three Motion
Tim Etchells
Time Bandits
Times Square
Tina Ghariavi
Tish Murtha
Titanium Fireworks
Toffee Factory
Tomahawk Steakhouse
Transmission Dynamics
Trinity House
TryLife
TwentySeven Design
Tyne and Wear Archives and Museums
Tynemouth Volunteer Life Brigade
Tyneside Cinema
Ubisoft Reflections
Umbro
Unfolding Theatre
University of Central Lancashire
University of York, Sound Production
Universty of Leeds
Unknown Nurses and Bus Drivers x8
Unlimited Theatre
Urban Foresight
Vanessa Grasse
Vicky Clarke
Victor Pasmore
Virgin Atlantic Airways
Virgin Money
Visit England
Vivienne Westwood
Vodafone
Voices of Virtue
Waddingtons
Ward Hadaway
Water Sculptures
Weekend Words
William Aspden
William Downey
William Reid
William Walker Hunter
William Wouldhave
Womble Bond Dickinson
Women of Tyneside
Wordnerds
Workplace Foundation
World HeadQuarters
Yorkshire Dance
Yukiko Kikuchi
ZeroLight
Zest Theatre
Zoe Walker & Neil Bromwich

Mass cast from Closing Event

Anne Armstrong / Karen Bain / Lauren Bain / Linda Barret / Faye Bell / Hazel Bennet / Wendy Bennet / Kate Bowman / Wendy Boyce / Judith Burford / Pam Carefull / Gill Carr / Elaine Chapman / Valerie Coneley / Leanne Conway-Wilcox / Azita Coupland / Gillian Cowley / Lorraine Cowley / Heather Crompton / Sabrina Cruikshank / Alice Dalgleish / Alison Dennis / Emily Dobson / Michelle Donnelly / Jen Ferguson / Bridgette Foley / Sylvie Fortin / Sandy Gamlin / Joan Graham / Jean Greenwood / Rachel Hagar / Helen Hall / Mahsa Hammat Bahary / Sheila Hardwick / Pat Heron / Pat Herriman / Brenda Hornby / Helen Hudson / Michelle Hudson / Sarah Jones-Lee / Natalia Jordan / Sheila Keenleyside / Jo Kilner / Emma King / Teresa Kirby / Maria Laborte / Angela Lillycrop / Lesley Lofthouse / Moira Luccock / Catherine Malloy / Hazel McGregor / Sandra Naglis / Stephanie Nelson / Christina Neslund / Linda Neslund / Sarah O’Neill / Carol Rocke / Heather Rogers / Sue Rumball / Suzi Scarlet / Yvonne Sell / Jennifer Shaw / Ruby Shrimpton / Valerie Speed / Patricia Stevens / Diane Stewart / Jade Taplin / Julie Taylor / Natalie Turner / Brooke Waldon / Lisa Wardle / Jennifer Warrender / Rose White / Bunny Whitehead / Viv Wiggins / Carol Wilson / Judith Wood / Claire Wynarczyk/Jon Bell / Kevin Dickinson / Roland Finch / Joe Gamble / Jonathan Gibbs / Matt Hall / Chris Kennedy / Lal Kima / John Kirby / Paul Livesey / Victor Lopes / Oliver Lowe / Stephen Naglis / David Paterson / Nathan Rowland